Czy tak naprawdę opłacalna inwestycja, a jak już to dla kogo?

Od dłuższego czasu obserwuję „BUM” na polskim rynku związany z instalacjami fotowoltaicznymi i wydawało by się, że są to super zainwestowane pieniążki, aby być niezależnym od cen energii elektrycznej i polityki energetycznej.

Niezależni energetycznie:(hmm) więc parę detali będzie trzeba dodać do instalacji typu on grid (instalacja działa tylko wtedy jak mamy zasilanie z sieci zewnętrznej naszego dystrybutora. Dystrybutor w okolicy Opola:Tauron Dystrybucja.

O co chodzi: Bardzo dużo osób ma przekonanie, że jak zaniknie napięcie w sieci to są niezależni. Przepraszam:) ale nie.Brak zasilania, brak produkcji itd.

Kolejna kwestia: Instalując sobie instalacje fotowoltaiczną typu do10kWh i nie mając odbiorników 3fazowych (pompa ciepła,itd.) jesteś w stanie produkować prąd i nie korzystać z niego na bieżąco (najbardziej korzystna opcja 1:1) produkcja 3kWp aktualna z instalacji leci z, no to odpalam szybkowar mocy 2.4 kW aby wykorzystać MOC i zaparzam sobie szybko kawkę, a niestety okazuje się, że 3kWp leci do sieci z jednej fazy a ja z drugiej pobieram z sieci – 20%. 🙂

Kolejne kwestie: Utrzymanie licznika to 25zł x 12 mamy kwotę 300z. do tego dochodzą opłaty typu transferu kW tam i spowrotem +/-opłata 1 000 zł. /roczna

Jak dla mnie osobiści DZIĘKUJĘ ( bardziej zastanawiam się nad małą instalacją off grid do 4kWp)

Moją instalację opiszę w następnym artykule. (popraw mnie jak się mylę w komentarzach)

R E K L A M A